YESS Makaleleri

Her daim güncel bilgiler yayınlıyoruz. Yazılarımızı buradan takip edin.

İş Modeli ve Web App.

Pek çok ticari firmaya ait iş modellerinin mobil ve web uygulama kullanımlarıyla birlikte dünyada değişime neden olduklarına şahit olduk. Uber ulaşımda, Airbnb konaklamada, Amazon e-ticarette büyük fark yaratarak, özellikle Amerika’da, müşteri davranışlarını değiştirdiler ve onları kendilerine çekmeyi başardılar.

Yazılımların aplikasyonlar halinde cep telefonlarına girmesi, web sitelerinin programlanabilir uygulamalara dönüşmesi, akıllı telefon browser’larının web sitesi ve web uygulamalarına erişimi, internet altyapılarının süratlenmesi gibi sebepler tüketici alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi. Buna ilaveten sosyal medya sayfa ve aplikasyonları, sundukları dijital pazarlama olanaklarıyla bu tip firmaların seslerini dünyaya duyurmak için son derece etkin araçlar haline geldiler.

İş yapma biçimlerinde kuralları değiştiren bu şirketlerin pek çok rakipleri de çıkış yaptı ancak farklı bir yaklaşım veya kaliteli hizmet sunamayanlarının pek çoğu zamanla yok oldu. Bu denklemde aplikasyonun oluşturulması ve geliştirilmesinden çok iş modelinin de doğru kurulmasının önemi giderek daha anlaşılır hale geldi. Mobil ve web aplikasyonları buz dağının görünen kısmını oluşturuyor. Müşteriye hangi kalitede, ne şekilde hizmet verileceği ve sürecin yönetim konusu da en önemli konular arasında yer alır.

Bu bağlamda başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim: Ablam tatil planımız için babam ile birlikte Tatil Sepeti (www.tatilsepeti.com) web sitesinden uygun fiyata daha önce kaldığı ve beğendiği Şile Gardens Otel’ine aylar öncesinden rezervasyon yaptı. Bu bayram tatilinde büyük bir hevesle Otel’in resepsiyonuna geldik.

Yetkili, rezervasyon dokümanlarımızı incelemesine rağmen otelin dolu olduğunu söyledi. Bizim tatilsepeti.com web sitesinden yaptığımız rezervasyonun havuzun hemen kerarındaki “Cabana” oldaları olduğunu belirtti. Ablam, Tatil Sepeti yetkilileriyle önceden konuşarak ve sessiz, sakin bir oda istemiş olduğunu belirtti.

Daha sonra ablam Tatil Sepeti yetkililerini aradı ve durumu anlattı. Ben bu arada otelin web sitesini inceledim ve rezervasyon dokümanları üzerinde yazan “Standart Oda’nın”, “Cabana” odalarından farklı olduğunu gördüm. Açıkça yalan söyledikleri ortadaydı. Özür dilemeyi bir kenara bırakın, “Kötü zamanda geldiniz” gibi laflar bile söylediler.

Tatil Sepeti yetkilileri, otelin dolu olduğunu ve ellerinden bir şey gelmediğini söyleyerek bize başka otel aramaya koyuldu. Uzun bir bekleyişten sonra planımızda hiç olmayan bir otel bulunarak rezervasyonumuz değiştirildi.

Neticede, olay bir web sitesi kurmakla bitmiyor. Iş modeli belli ki son derece yanlış. Tatil Sepeti web sitesinden yapılan rezervasyonların bir garantisi yok! Yani paranızı alıp, rezervasyon vaadini yerine getiremeyen bir iş modelinden bahsediyorum. Bu durumda, bu sitenin dolandırıcı bir web sitesinden pek farkı yok. Şile Gardens kadar amatör bir otel ile çalışmaları da iş modelindeki büyük hatalardan biri (otelin ablamın da önceden gittiği Best Western zamanında iyi olduğu da söyleniyor ancak şu anda durum vahim görünüyor).

Bu iki kurumun aralarında düzgün bir iş anlaşmaları olmadığı görünüyor. Tarafımıza net bir açıklama da gelmediği için tahmin etmek durumunda kalıyorum. Bir ihtimal, otel patronu odaları başkasına vermiş olabilir. Belki de, daha fazla kazanırız diye daha yüksek fiyata odalar satılmıştır. Her ne gerekçeyle olursa olsun, hem Tatil Sepeti hem de Şile Gardens kaybetti. Biz bu kurumları bir daha tercih etmemekle kalmayıp, bu kötü deneyimimizi çevremize de anlatıyor olacağız. Kitle iletişim için sosyal medya paylaşımları da cabası.

Tatil Sepeti rakipleri arasında bu iş modeliyle devam edemez diye düşünüyorum. Rezervasyonları garanti edemediği sürece er ya da geç müşterilerini düzgün iş modelleriyle kurulmuş, benzer web sitesi uygulamalarına kaptıracaktır.

Web Sitesi İçin Üç Yol

Etkili bir web sitesi yapımında takip edilebilecek genel iki yol vardır. Bunlardan bir tanesi ihtiyaçlarınıza özel tasarım yaptırmak diğeri de şablon temelli hazır bazı web uygulamalarını kullanarak web sitesini hazırlamak (veya bu platformları kullanarak birisine hazırlatmak).

Günümüzde CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) adı altında pek çok web aplikasyonuna rastlamak mümkün. Bu uygulamalar tasarlamak istediğinizi net olarak bildiğiniz takdirde süratlice öğrenilebilen ve kısa sürede basit bir web sitesi oluşturup sonra kolayca değişiklik yapmak üzere hazırlanmıştır. Wordpress, DotNetNuke, Drupal, Joomla, Magento bunlardan bazıları. Go Daddy, Wix gibi pek çok hosting (web site barındırma) hizmeti ile birlikte gelen çözümler de mevcuttur. Hosting şirketlerinin pek çoğu self-servis site yapım uygulamaları sunmaya başladı.

Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, teknik konularla ilgili fazla vakit kaybetmek istemiyorsanız ve web sitenizin ne şekilde size hizmet etmesi gerektiğinden emin değilseniz, danışmanlıkla birlikte kişiselleştirilmiş bir web sitesi tasarlatmak uzun vadede daha iyi sonuç verebilir. Ancak bu tür oluşturulan sitelerin daha sonra ne şekilde güncelleneceği konusu da önceden düşünülmelidir.
Seçimi yapılacak her iki yolun da artıları ve eksileri vardır. CMS aracı kullanmayı seçerseniz, seçtiğiniz platformda tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. Yeni başlıyorsanız çok vakit kaybedebilir ve sitenizi hatalı bir şekilde açabilir veya sürekli geciktirerek hiç açamayabilirsiniz.
Diğer bir konu, CMS platformlarının “Hacker’ler” tarafından saldırı hedefi olma ihtimallerinin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca, sık güncellemeleriyle ilgili yoğun takip gerekmesi de söz konusudur. Kısa bir süre sonra alışık olduğunuz arayüz değişmiş olabilir ve istediğinizi hayata geçirmek için zorlanabilirsiniz.

Bu tür uygulamalarda sıkça kullanılan eklentileri (add-on, plug-in) geliştiren kişilerin yaklaşımı sizinle örtüşmeyebilir, eksik veya hatalı olabilir ve bir zaman sonra desteği sona erebilir. Bu kişilere ulaşma veya muadili bir eklentiye geçmek zorluklar getirebilir. Bu tür uygulamaların güvenlik açıklarını da test etmek gerekir. Programlama gerektiren bir web sayfası sayfa oluştururken kısıtlamalar karşınıza çıkabilir. Bu platformların sunmadığı bir konu da, oluşturulacak web sitesinin amacına hizmet etmesi için gereken yöntemlerin belirlenmiş olmasıdır. Bu tür konular günden güne değişen ve gelişen konulardır, her kişi ve kurum için farklılık göstermektedirler. Web sitesinin kapsamı ve ölçeği bu unsurlardan ne kadar etkilenebileceğini belirleyen önemli konulardır.

Özelleştirilmiş bir web sitesi tasarlatmaya karar verirseniz, bu hizmet genellikle hazırlık aşamasında geliştirici tarafından pek çok öneriyi de beraberinde getirecektir. Hem teknik anlamda, hem de yöntemler konusunda deneyimler ışığında pek çok hatadan kaçınmak mümkün olacaktır. Sitenin oluşumu daha fazla vakit alabilir ancak proje sahibi, amaçlarına yönelik, diğer sitelere çok fazla benzemeyen kaliteli bir siteye kavuşabilecektir. Ancak web sitesi bittikten sonra içeriklerin güncellenmesi (metin, fotoğraf, video vs.) gibi ilavelerin yapılması yine siteyi yapan kişi aracılığıyla gerçekleşmesi gerekecektir. İleriye yönelik bu tür maliyetleri de baştan hesaba katmak önemli bir konudur.

Firmamız YESS üçüncü ve daha iyi bir alternatif önererek maliyetleri düşürmekte ve müşteri memnuniyetini yükseltmektedir. Bu yöntemde, her müşteri için özel bir CMS altyapısı oluşturarak web sitesi sunulmaktadır. Web sitesi her türlü etkin yöntemi kullanmaktadır (müşteri kazanma yöntemleri, SEO için arama motoru kodları, kişiselleştirilmiş tasarım, UX, güvenlik vs.) Bu şekilde hem zaman ve maliyet tasarrufu sağlanır, hem teknik konulara girmeden etkin bir çözüm oluşturulur, hem de siteyi yaratan kişiden bağımsız olarak bilgiler güncellenebilir. Bu yöntemle web sitesi yapımında zaman kaybetme devri artık sona eriyor, artık herkes asıl gelir sağlayan ve ilgi gerektiren kendi işine odaklanabilecek.